Mediu

elderly-person-children-holding-plant

Protectia mediului si stil de viata sanatos

Cel mai ambițios obiectiv al nostru este atingerea unei performanțe sustenabile, (în conformitate atât cu actualizările legislative recente, cât și cu cele preconizate pentru viitor, precum cele care derivă din obiectivele Pactului Verde European și din alte principii aliniate celor mai importante inițiative internaționale în domeniul durabilității).

În conformitate cu valorile noastre, ne-am stabilit obiective pentru o dezvoltare sustenabilă, bazată pe viziunea unui viitor mai etic. Astfel că în anul 2021 ne-am propus și am reușit să facem economii în privința consumului de resurse față de anul precedent, după cum urmează:

CombustibilUMConsumuri 2020Consumuri 2021Evolutie
Energie electricaMWh911.388803.697-11,82%
Energie electricaMvar32.17919.595-39,11%
Gaze naturaleKWH1.016.171,512938.940,7-7,60%
MotorinaL354.808,2255.178,1-28,08%
BenzinaL37.810,625.541,7-32,45%
Lemnem35045-10%

De asemenea, am colectat spre valorificare 6,8 tone de deșeuri de ambalaje din plastic, hârtie și carton, respectiv 4,6 tone de deșeuri de medicamente expirate, pentru a fi eliminate prin incinerare și am lansat un program intern de colectare a bateriilor și becurilor uzate,  a electronicelor și electrocasnicelor de mici dimensiuni, în parteneriat cu ECOTIC, organizație specializată în gestionarea DEEE-urilor.

REMEDIA organizeaza anual evenimente la Cabana Cascada din masivul Retezat si Pensiunea Anastasia din Delta Dunarii, oferind oportunitati de comunicare si implementare a strategiilor companiei de protejare a mediului si climei, ca de ex:

  • Asociatia Salvati Flora si fauna Deltei Dunarii prin sustinerea cheltuielilor privind organizarea de actiuni educationale despre Delta Dunarii, organizate pentru copii la Muzeul Satului din Bucuresti.
  • Actiuni educative de slectare a deseurilor si eliminarea celor menajere;

Afla mai multe